Dokumentacja pedagogiczna przedszkola prywatnego

Pamiętam swoje początki na stanowisku wicedyrektora przedszkola… Tak, było ciężko. Stos dokumentów, procedur, ustaw, rozporządzeń i dokumentacji stricte pedagogicznej. Było tego bardzo dużo. Żeby wszystko jak najlepiej zrozumieć i nie zrobić błędów w prowadzeniu dokumentacji zaczęłam śledzić poradniki dla dyrektorów placówek niepublicznych/prywatnych. Zauważając kilka rozbieżności co do interpretacji zapisów w prawie, sama zaczęłam czytać, analizować ustawy i rozporządzenia regulujące pracę przedszkola. Teraz już wiem, że zaznajamiając się z zasadami prowadzenia placówki edukacyjnej najpierw powinnam zacząć od analizy zapisów prawnych, później od informacji zawartych w internecie.

Jak już zapewne wiecie, prowadziłam webinar dla Inso. Dziecinne proste, który dotyczył dokumentacji pedagogicznej przedszkola prywatnego. Zapis z tego webinaru oraz prezentację wraz z materiałami do pobrania znajdziesz TUTAJ oraz na grupie facebookowej Inso.

Jestem typem osoby minimalistycznej, która nie jest za wycinaniem drzew na papier, gdy nie jest to potrzebne… Na szczęście litera prawa w Polsce daje mi możliwość do bardziej ekologicznego działania w placówce prywatnej.

Płynąc już do brzegu ? Po przeanalizowaniu prawa oraz zapisów znalezionych w internecie na różnych portalach wspierających dyrektorów przedszkoli (odnoszących się do zapisów w prawie oświatowym) należy zauważyć, że przedszkole prywatne:

  • obowiązkowo realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego;
  • musi wykazać realizację programów wychowania przedszkolnego;
  • zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli przedszkoli publicznych;
  • posiada statut;
  • powinno gromadzić informacje o efektach działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej przedszkola;
  • jest sprawdzane przez kuratorium, czy spełnia przestrzeganie praw dziecka oraz upowszechnianie wiedzy o tych prawach oraz wymagania stawiane przedszkolom;
  • musi zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki.

Zgodnie z informacjami wymienionymi powyżej, w placówce, którą nadzoruję posiadamy między innymi:

  • statut;
  • przepisy RODO – procedury i regulaminy;
  • dokumentację spełnienia dwóch wybranych wymagań dla przedszkoli;
  • procedury i regulaminy np. odbieranie i przyprowadzanie dzieci do przedszkola, procedura ewakuacji, procedura dzieci przewlekle chorych, regulamin wycieczek, regulamin konkursów;
  • dzienniki papierowe do wykazania realizacji podstawy programowej i wykazu dzieci uczęszczających do danej grupy (obecności);
    • oraz do wykazania spełniania kierunków polityki oświatowej,
    • rozwijania kompetencji kluczowych,
    • spełnianiu priorytetów edukacyjno-wychowawczych przedszkola,
  • dzienniki pomocy psychologiczno-pedagogicznej – dziennik zajęć logopedycznych;
  • plan nadzoru pedagogicznego;
  • sprawozdania ze spotkań z rodzicami i pracownikami pedagogicznymi;
  • scenariusze z wydarzeń i uroczystości przedszkolnych;
  • arkusze obserwacji dzieci i diagnozę 6-latków;
  • obserwacje zajęć nauczycieli;
  • dokumentacje związaną ze stażami zawodowymi;
  • kronikę przedszkolną.

Dzienniki zajęć

Dzięki nim możemy wykazać realizację podstawy programowej. Czy jest wymagany ? NIE!

Jeśli dyrektor postanowi w inny sposób gromadzić dokumentację wykazującą spełnianie podstawy programowej, którą przedstawi podczas kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego (osoby upoważnione do kontroli przez JST mają prawo wstępu do placówek oraz wglądu do prowadzonej przez nie dokumentacji organizacyjnej, finansowej i dokumentacji przebiegu nauczania) to ma do tego prawo.

Rada pedagogiczna

W przedszkolu niepublicznym nie jest wymagane posiadanie rady pedagogicznej.

Jeśli nie chcemy mieć dłużej rady pedagogicznej to dokonujemy stosownego zapisu w statucie (wykreślamy radę a jej obowiązki przypisujemy np. dyrektorowi ds pedagogicznych) i w przeciągu 14 dni od dnia dokonania zmian w statucie zgłaszamy to organowi, który dokonał wpisu przedszkola do ewidencji.

Nie mam u siebie rady pedagogicznej a spotkania nazywam spotkaniami pracowników pedagogicznych. Zapisuję plan spotkania i krótkie sprawozdanie po spotkaniu wraz z podpisami osób obecnych na nim.

Plan nadzoru pedagogicznego i plany miesięczne.

Może być prowadzony lub nie. To do dyrektora należy decyzja o prowadzeniu dokumentacji nadzoru pedagogicznego oraz tego czy nauczyciele na piśmie będą oddawali plany miesięczne, rozkład materiału.

Odwołam się znowu do placówki, w której pracuję. Nie zbieram makulatury, tak więc nie wymagam od nauczycieli oddawania planów miesięcznych ich działalności edukacyjno-wychowawczej. Jesteśmy małą placówką z kilkoma grupami i jestem w stanie rozmawiać z każdym z wychowawców, żeby przedstawili mi swoje zamierzone działania na najbliższe tygodnie. Obserwuję też jak przeprowadzają zajęcia i jakie treści w nich zawierają. Przydatny jest wtedy plan nadzoru pedagogicznego, który wszystko pięknie porządkuje i nam przypomina o zaplanowanych działaniach. Chociaż nie jest on wymagany to jest dla mnie bardzo przydatny ?

Na koniec już chciałam dodać, że nie ma jednego wzoru (chyba, że jest dołączony jako załącznik do ustaw, rozporządzeń) obserwacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych, dokumentacji pedagogicznej. Takie dokumenty tworzymy sami, dopasowujemy je do wymagań, problemów i działań priorytetowych swojej placówki oraz tego co chcemy zbadać, skontrolować, przeanalizować.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania oraz propozycję kolejnych wpisów interesującej Cię tematyki to zapraszam do kontaktu lub umieśc komentarz pod tym wpisem.

Przypominam, że prowadzę wspieranie działalności oświaty a także świadczę usługi doradcze z tego tytułu ( co jakiś czas dostaję zapytania), więc jeśli masz problem, konkretne zapytanie odnośnie dokumentacji pedagogicznej to zapraszam ?

Podstawa prawna (bardzo przydatny jest system – Portal Oświatowy):

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz